Wystawa biograficzna „Wincenty Witos (1874-1945)”.

W szkolnej świetlicy została wyeksponowana wystawa biograficzna „Wincenty Witos (1874-1945)”.
Wystawa poświęcona jest „jednej z najbardziej niezwykłych postaci polskiej sceny politycznej XX wieku – niekwestionowanemu przywódcy polskich chłopów, zajmującemu czołowe miejsce wśród najwybitniejszych polityków Polski międzywojennej. Uznany on został – obok Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego i Macieja Rataja – za jednego z pięciu „Ojców Odnowicieli Rzeczypospolitej Polskiej”.
Prezentując liczne fotografie, dokumenty archiwalne i materiały ilustracyjne ze zbiorów Zakładu Historii Ruchu Ludowego i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, w syntetycznym ujęciu ukazuje koleje życia i rozwój kariery politycznej Wincentego Witosa i jego zasługi w walce o odrodzenie się Niepodległej i jej obronę w wojnie polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921. Szczególnie zaakcentowane zostały okresy w jego życiu związane z walką o prawo, sprawiedliwość i demokrację, a także wartości patriotyczne w myśli politycznej, publicystyce i praktyce działania.
W ekspozycji przedstawiono także wzrost autorytetu i rozwój legendy Wincentego Witosa wśród polskich chłopów, mało znane epizody z jego życia w latach okupacji i pierwszych miesiącach powojennych, a także wieloletnie starania działaczy ludowych o przywrócenie pamięci o tym wybitnym chłopskim przywódcy po skazaniu go przez komunistów na zapomnienie i wymazanie z pamięci historycznej polskiego społeczeństwa.
Wystawa składa się z 35 plansz formatu 70 x 100.”

Źródło:

Wystawa biograficzna „Wincenty Witos (1874-1945)”
Zawartość niedostępna.
Zaakceptuj pliki cookies klikając przycisk Akceptuj na pasku poniżej.