Elektromechanik pojazdów samochodowych

Elektromechanik (inaczej elektryk samochodowy) zajmuje się montażem, kontrolą i naprawą układów elektrycznych w samochodach. Jego praca wymaga ogromnej wiedzy, ponieważ obecnie produkowane auta zawierają mnóstwo takich skomplikowanych układów.

 Czym konkretnie zajmuje się elektryk samochodowy?

Powyższy opis można rozwinąć o szczegóły pracy elektromechanika pojazdów samochodowych, takie jak:

  • diagnozowanie i naprawa systemów sterowania silnikiem oraz układów bezpieczeństwa i komfortu jazdy,
  • instalowanie i uruchamianie w samochodzie elektrycznych i elektronicznych urządzeń sterujących, zabezpieczających i sygnalizacyjnych,
  • sprawdzanie zapłonu i świateł samochodowych,
  • przeprowadzanie konserwacji oraz naprawa uszkodzonych elementów i urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Podczas pracy elektromechanik posługuje się typowymi narzędziami ślusarskimi, kluczami dynamometrycznymi, wkrętakami z napędem elektrycznym i pneumatycznym oraz specjalistycznymi przyrządami pomiarowymi i diagnostycznymi.

 Predyspozycje

Główną cechą, którą powinien posiadać kandydat na elektromechanika samochodowego, to pasja do tego typu zajęcia. Poza tym oczywiście uzdolnienia motoryczne i dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa. Na pewno przydadzą się też zdolność koncentracji, logiczne rozumowanie, podzielność uwagi, dokładność i odpowiedzialność.

Elektromechanik musi być sprawny fizycznie i zdrowy (wyklucza się np. padaczkę lub dużą wadę wzroku). Praca elektromechanika często odbywa się w niewygodnej pozycji, czasem w niedogrzanym czy nieodpowiednio oświetlonym miejscu, dlatego trzeba być przygotowanym na takie warunki.

Ważne jest też posiadanie prawa jazdy kategorii B.