Wizyta w Miejscu Pamięci i Przestrogi Ravensbrück

W  dniach 19-22 maja 2023 r. półfinaliści i laureaci IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” odwiedzili Miejsce Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech. Jedną z uczestniczek tego edukacyjnego wyjazdu była uczennica ZSTR w Piotrowicach – Anita Rekiel. Anita zajęła I miejsce w półfinale konkursu, który odbył się  6 marca 2023 r. w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, a 26 kwietnia  reprezentowała województwo lubelskie na gali finałowej w Rudzie Śląskiej.

Młodzież  uczestnicząca w tym szczególnym wydarzeniu miała okazję poznać historię  niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück oraz losy wielu polskich więźniarek. Zwiedziła dom komendanta,  budynek komendantury i znajdującą się w nim wystawę stałą oraz teren obozu. Idąc ulicą Lagrową, zwiedzając szwalnię, bunkier (więzienie obozowe), Totengang (miejsce straceń) czy krematorium z uwagą i zadumą wsłuchiwała się w odczytywane wspomnienia kobiet, które przeżyły obozowe piekło.  Uczestnicy wyjazdu odwiedzili także cmentarz w pobliskim  Fürstenbergu, gdzie w zbiorowej mogile spoczywają prochy naszych rodaczek zamordowanych w obozie. W miejscach szczególnie ważnych dla pamięci Polek poległych w KL Ravensbruck młodzież złożyła wieńce, kwiaty oraz  zapaliła znicze.
Laureaci konkursu i ich opiekunowie odwiedzili także Berlin. Na trasie ich wędrówki znalazły się m.in. Więzienie Plötzensee, Muzeum Topografia Terroru, pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Brama Brandenburska, Reichstag, pozostałości po murze berlińskim.

Wyjazd zorganizowany przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach był niezwykłą lekcją historii i patriotyzmu.