Udział uczennicy z ZSTR im. W. Witosa w Piotrowicach w finale ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego

26 kwietnia br. w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej odbył się finał IX edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück. Uroczyste wydarzenie zorganizowane było przez Instytut Pamięci Narodowej, Miasto Ruda Śląska oraz Stowarzyszenie ”Rodzina więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück”. Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser – Dudy.

W finałowej gali wzięła udział uczennica z ZSTR im. W. Witosa w Piotrowicach. Anita Rekiel znalazła się w gronie 28 finalistów, bowiem w marcu br. zwyciężyła w półfinale konkursu organizowanego przez oddział IPN w Lublinie.  Recytatorzy zaprezentowali poezję oraz prozę opartą na wspomnieniach i twórczości więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego. Nasza uczennica zaprezentowała bardzo wysoki poziom recytacji. Gratulujemy Anicie wspaniałego występu! Uroczystość  wzbogaciły występy młodych artystów – etiudy łączące elementy tańca, pantomimy, światła i muzyki, obrazujące losy więźniarek. Finaliści otrzymali dyplomy, pamiątkowe statuetki oraz książki. Nagrodą główną dla wszystkich  finalistów oraz ich opiekunów jest wyjazd do Niemiec i wizyta w Miejscu Pamięci i Przestrogi Ravensbrück zaplanowany na 19-22 maja 2023 r.

Udział w doniosłym wydarzeniu z pewnością zapamiętamy na długo. Tym bardziej, że nasz pobyt na Górnym Śląsku trwał trzy dni. Dzień przed uroczystą galą uczestniczyliśmy w szczególnym koncercie „Siła Miłości” w Studiu Koncertowym im. Jerzego Haralda w Polskim Radiu Katowice. Był to koncert Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbruck w reżyserii Andrzeja Roga. Muzyczne wydarzenie honorowym patronatem objęła Wanda Półtawska, była więźniarka KL Ravensbrück. Po gali finałowej wraz z całą grupą finalistów i opiekunów odwiedziliśmy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, gdzie ponad 300 metrów pod powierzchnią ziemi zabytkowej kopalni Guido mogliśmy zobaczyć, jak wygląda praca na grubie, dowiedzieć się czym jest szola i posłuchać fedrunku.

M. Dec