Obchody Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w ZSTR im. W. Witosa w Piotrowicach.

„Był to jeden z diamentów, którym strzelano do wroga. Diament ten mógł zabłysnąć pierwszorzędnym blaskiem”. Słowa Jarosława Iwaszkiewicza opisują K.K. Baczyńskiego – patrona roku 2021.
Chcąc upamiętnić setną rocznicy urodzin Wielkiego Poety nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiego projektu „BACZYŃSKI”. W lutym powstał plakat promujący akcję, następnie gazetka tematyczna i plan  przeprowadzenia  cyklu lekcji. Szybko zrodziły się kolejne pomysły. Wiosnę przywitaliśmy razem z Baczyńskim. W klimacie poezji śpiewanej interpretowaliśmy wiersze z wiosennymi motywami. Efektem następnego działania – obrazy słowem malowane – były wspaniałe rysunki młodzieży. Aktualnie w sali polonistycznej znajduje się wystawa prac uczniów oraz kącik Baczyńskiego.  Atrybuty poetyckie i kaligrafie sprawiają, że w czasie lekcji przenosimy się do przeszłości. Zorganizowaliśmy również Szkolny Konkurs Plastyczny pod hasłem „Kartka na Dzień Matki”, stworzyliśmy pamiątkowa broszurę. Uczniowie oraz sympatycy szkoły pisali wiersze, w których nawiązywali do życia i twórczości Baczyńskiego. Atrakcją okazały się  mini-recytacje wierszy. Na lekcjach języka polskiego tworzyliśmy „drzewo cytatów”. Dyskutowaliśmy o sprawach ważnych i ponadczasowych poruszanych w poezji przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Zwieńczeniem wspólnych działań jest multimedialny album. Znajdują się w nim prace wszystkich zaangażowanych w projekt, wiersze oraz ciekawostki na temat poety. Wszystkie działania są na bieżąco publikowane na szkolnym profilu fb. Co mamy jeszcze w planach? Chcemy stworzyć pamiątkowy album projektu „Baczyński” utrzymany klimacie z  czasów wojny i okupacji. Podsumowaniem będzie krótki film przygotowany przez uczniów z technikum.    

Projekt nie tylko rozbudził w młodzieży zainteresowania poezją i dziedzictwem kulturowym naszego kraju. Przypomniał również, że wierność, miłość oraz poświęcenie, to wartości aktualne również i dzisiaj.  

Opracowała: Magdalena Dec