Krem dyniowo-warzywny to odsłona nr 2 programu „O! Płatek na talerzu!” realizowanego w internacie pod kierunkiem p. Małgorzaty Pruchnickiej.
Warsztaty rozpoczęto od przygotowania warzyw. I tak na piekarnianej blasze znalazły się pokrojona marchew, pietruszka, seler, ziemniaki, czerwona papryka, czosnek, no i oczywiście duuużo dyni!
Kiedy warzywa się upiekły, zostały jeszcze chwilę podgotowane w pachnącym bulionie i towarzystwie przypraw takich jak: sól himalajska, pieprz kolorowy, ziele angielskie, liść laurowy, zielona czubryca, szafran, imbir…
Następnie dodano puszkę pomidorów- oczywiście bez puszki…
Wszystko dokładnie zblendowano i podawano na różne sposoby.
Dodatkami były w szczególności ziarna: słonecznika, czarnuszki czy siemienia lnianego.
Ponadto zupę wzbogacono serem typu feta, groszkiem ptysiowym i grzankami czosnkowymi przygotowanymi na dwa sposoby wraz natką pietruszki lub selera.
Konsumpcję zupy poprzedzono prezentacjami wszak uczyć się od siebie nawzajem, tak „międzyzawodowo” to czysta przyjemność!
Pani Patrycja Janeczek opowiedziała np. o walorach nasion dodanych do dania, (ziarna w tej części programu zastąpiły płatki na talerzu!), które i do czego można dodać.
Wiele nasion wykorzystywanych jest w codziennej kuchni, np. różne orzechy, groszek cukrowy, fasola, groch…
Albo uwaga, czarnuszka czyli te małe, czarne nasiona, które często możemy znaleźć w pieczywie lub koktajlach skrywają w sobie potężną moc, korzystnie wpływając na nasze zdrowie. To prawdziwy skarb natury, który warto włączyć do swojej diety.
Siemię lniane to nieduże ziarenka lnu pospolitego, o brązowym lub złotawym kolorze. Te cenne, oleiste ziarna zwane „superfoods”, czyli żywność o właściwościach prozdrowotnych. Siemię ma pozytywny wpływ na cały organizm i uznawane jest za zielarski produkt leczniczy.
Mowa była też o płatkach, kwiatach i kwiatostanach, ale ten temat laicy muszą jeszcze zgłębić😁
Pani Joanna Rozdzialik przygotowała prezentację dotyczącą bielizny stołowej.
Okazało się, że oprócz obrusów, na stole mogą znajdować się: napperony czyli duże serwety stołowe stanowiące element dekoracyjny, moltony – podkłady wyciszające i gwarantujące lepsze ułożenie obrusów na stole, który z każdej strony prostokątnego lub kwadratowego stołu powinien zwisać po 30 cm!; skirtingi – falbany upięte wokół stołu, laufery popularnie zwane bieżnikami.
Serwetki dla gości mogą być jednorazowe lub wielokrotnego użytku oraz, że spełniają funkcje: dekoracyjną, ochronną i higieniczną.
Ciekawostką było też to, że… kelnerka to nie tylko kobieta obsługująca gości, ale także serweta kelnerska znajdująca się na ręce kelnera!
I nareszcie mamy pełną wiedzę na temat popularnych w serwisach sprzedażowych „placematów”! To nic innego jak podkładki pod talerze wykonane z różnych materiałów, w różnych kształtach i kolorach!
Nie od dziś wiadomo, że wspólny🍽 posiłek jednoczy. Dlatego klamrą programu „O! Płatek na 🍽 talerzu!” jest wspólne gotowanie, integracja, rozmowy przy posiłku…
Takie „bycie razem”… Łapmy te chwile!
Małgorzata Pruchnicka