Akcja „Żonkile” w naszej szkole

19 kwietnia obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim -największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie  kierowanego przez Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy.  Żydzi walczyli od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku.  Niemcy przypieczętowali koniec tego  zrywu wysadzeniem  Wielkiej  Synagogi na Tłomackiem. Według raportu gen. Jurgena Stroopa w czasie operacji zginęło blisko 14 tys. Żydów. 

Nasza szkoła wzięła udział w akcji „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ma ona na celu upamiętnienie powstania i jego bohaterów. Jej najbardziej widocznym przejawem jest rozdawanie papierowych żonkili przez  wolontariuszy na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce. Symbol żonkila związany jest z osobą Marka Edelmana – ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał żółte kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żonkili. 

Na szkolnym profilu Facebooka zachęciliśmy uczniów do przypięcia żonkila, publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych z hashtagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile. Przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne upamiętniające rocznicę powstania w getcie warszawskim  z wykorzystaniem scenariuszy i  materiałów edukacyjnych udostępnionych przez  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz informacji uzyskanych  na szkoleniu dla nauczycieli.  W różnych miejscach naszej szkoły pojawiły się żonkile, a uczniowie mogli obejrzeć wystawę zdjęć przedstawiających sceny z powstania w getcie warszawskim.

Żółty żonkil to symbol pamięci, szacunku i nadziei. Pamiętajmy o powstańcach z getta warszawskiego i wszystkich  walczących o wolność. Miejmy szacunek dla życia i ludzi niezależnie od ich narodowości, wyznania, pochodzenia społecznego. Niech w naszych sercach zagości nadzieja, że dobro zawsze zwycięży.